Napadl vás někdo kvůli Vašemu zdravotnímu postižení? Čelíte kvůli němu nadávkám nebo šikaně? Zajímá nás vaše zkušenost.
Obecně prospěšná společnost In IUSTITIA připravuje online výzkum, jehož cílem je zmapování předsudečného násilí proti lidem se zdravotním postižením a tím přispět k aktivizaci odborné veřejnosti a poskytování pomoci obětem. Součástí výzkumu je podpůrná mediální kampaň, jejíž součástí budou stručná a věcná videa, která představí příběhy lidí, kteří byli pro své zdravotní postižení napadeni.
Hledáme hrdiny a hrdinky, kteří by byli ochotni sdílet svou vlastní zkušenost s předsudečným napadením ve videu a tím přesvědčit lidi se zdravotním postižením, aby se výzkumu zúčastnili.
Chcete-li se zúčastnit propagace výzkumu, prosím napište nám email monitoring@in-ius.cz nebo zprávu na Facebooku.
Věříme, že společně dokážeme toto nelehké téma otevřít tak, že se začne konečně opravdu řešit.
Jak bude natáčení probíhat a kdo video natočí?
Natáčení videa proběhne formou rozhovoru mezi dobrovolníkem a režisérem. Pokud byste se obávali zveřejnění Vaší podoby či hlasu, můžeme zvolit jiný způsob, abychom Vám zajistili
anonymitu. Žádná část natočeného materiálu nebude zveřejněna bez souhlasu dobrovolníka, veškeré výstupy projdou autorizací. Video bude šířeno hlavně na sociálních sítích a na webových stránkách.
Natáčení zajistí tým profesionálů se zkušeností s projektem proti stigmatizaci duševně nemocných. Díky této zkušenosti víme, že sdílení osobních příběhů konkrétních lidí je nejúčinnější metodou představení tématu. Ukázky videí z projektu jsou dostupné na Youtube zde a zde.
Co je předsudečné násilí?
Předsudečné násilí kvůli zdravotnímu postižení nepatří mezi veřejně diskutovaná témata, řada lidí ani neví, že něco takového existuje. Přitom podle našich informací není ani v české společnosti nijak výjimečné.
Pachatelé útočí kvůli tomu, že lidi s postižením nepovažují za „normální“, často je považují za méněcenné a dávají jim to najevo slovy jako „mrzák“, „slepák“, „mentál“, „zrůda“ či „blázen“. Napadení bývají obviňování i z toho, že „zneužívají dávky“, jsou „nebezpeční a měli by být zavřeni v ústavu“.
Předsudečné nejsou jen fyzické a slovní útoky, včetně vyhrožování nebo zastrašování. Zahrnuje i sexuální útoky, od nevyžádaných návrhů a doteků až po obtěžování či znásilnění. Stejně tak se lidé se zdravotním postižením stávají obětí ekonomické násilí, kdy je pachatelé okrádají či jinak finančně zneužívají, například jim neoprávněně berou peníze, zadržují důchody či dávky či manipulují se zdravotními pomůckami nebo léky.
Nabídka služeb In IUSTITIA
Lidem, kteří mají zkušenost s předsudečným násilím z důvodu zdravotního postižení, nabízíme také bezplatnou sociální a právní pomoc. Kontaktovat nás můžete prostřednictvím webového formuláře anebo přímo na emailu poradna@in-ius.cz či telefonicky 773 177 636. Podpora není podmíněna účastí v aktivizační kampani.